Bezpečně do školy a ve škole (Skřítkové III.B)

2. 10. 2023

V měsíci září bylo naším hlavním tématem v hodinách Prvouky bezpečné a správné chování dětí ve škole, v jejím okolí i v domácím prostředí. Zopakovali jsme si pravidla slušného chování doma i na veřejnosti, sestavili si třídní pravidla a připomněli si školní řád. Pomocí názorných ukázek v hodinách Českého jazyka formou rozhovorů, dramatizace, her si upevňovali získané vědomosti a dovednosti v této oblasti. Protože jsme již třeťáci, vše nám šlo hladce. Nejvíce času a pozornosti jsme však věnovali tématu „Bezpečná cesta do školy“. Mnoho dětí, jelikož jsou již starší, dochází do školy a domů bez doprovodu dospělých osob. V hodinách Prvouky jsme si proto zopakovali pravidla silničního provozu jak pro chodce, tak i pro cyklisty. Abychom nezůstali pouze u teorie, šli jsme si úroveň našich znalostí ověřit do terénu. Děti pracovaly ve skupinkách. Každá z nich si vylosovala jeden úkol s dopravní tematikou, který mezi sebou nejprve diskutovaly, radily se a zkoušely před školou nanečisto. Poté jsme vyrazili do okolí školy si zadané úkoly předvést v reálné situaci. Každá skupinka  nám nejprve sdělila téma zadaného úkolu, správné a nesprávné chování v dané dopravní situaci, a poté následovala praktická ukázka. Ostatní žáci skupinu dětí následovali. Skřítkové si vyzkoušeli: správnou chůzi a chování na chodníku, chůzi po silnici bez přítomnosti chodníku, správné přecházení vozovky bez přechodu pro chodce i po přechodu pro chodce, pojmenovávali dopravní značky a vysvětlovali jejich význam, vyzkoušeli si, jak se co nejbezpečněji dostat do školy. Počasí nám přálo, a tak jsme si „dopravní vycházku“ všichni užili. Teď už nezbývá nic jiného, než se podle pravidel silničního provozu každý den chovat.

p. uč. Staňková