Země, v níž žijeme – Skřítkové poznávají svoji vlast

1. 11. 2023

Od nástupu do školy až do nedávna Skřítkové v hodinách Prvouky získávali nové poznatky, vědomosti o svém nejbližším okolí. Nastal čas, kdy je potřeba se dozvědět něco nového o vlasti, ve které děti žijí, a která jim je „domovem“. Proto jsme se celý měsíc říjen, nejenom v hodinách Prvouky, věnovali naší krásné vlasti – České republice. Nejprve jsme si tento náš maličký stát vyhledali na mapě, určili, v jakém světadílu se nachází a pozorovali, vyhledávali, určovali na mapě  jeho sousední státy,  polohu podle světových stran, povrch naší země, zabývali se vodou v krajině a nezapomněli jsme ani na naše státní symboly, historické hranice České republiky i dělení vlasti do menších územních celků – krajů. Abychom si vše lépe zapamatovali, průběžně jsme si vytvářeli podklady a materiály pro nástěnnou mapu, která nám bude připomínat vše, co jsme se nového o naší České republice naučili. Práce a učení nás bavilo. Skřítkové tvořili ve skupinkách, kde získávali nové informace a upevňovali si vědomosti, které poté předávali ostatním svým spolužákům prostřednictvím svých vytvořených materiálů. Naučili se zpívat naši státní hymnu a hrou „Na vládu“ si také vyzkoušeli, jaké to je vymýšlet pravidla a hlasovat o různých zákonech, jež se musí dodržovat. Rozhovorem o státním svátku 28. října "Dnem vzniku samostatného československého státu“  jsme na malý okamžik zamířili i do historie naší vlasti. Skřítkové mohou s čistým svědomím říci, že díky nově nabytým informacím o své vlasti jsou nyní vzdělanějšími Čechy.

p. uč. Staňková