Jak jsme poznávali město (Ptáčata III. A)

30. 10. 2023

Měsíc říjen se u Ptáčat neustále točil kolem tématu města a jeho okolí. V prvouce jsme si vyprávěli o obcích, o rozdílu mezi městem a vesnicí, o tom, kdo je řídí, kde najdeme náves a kde náměstí. Naším studijním materiálem se stalo Hlinsko a jeho okolí. Dozvěděli jsme se, kde Hlinsko leží, kolik má obyvatel, jaká řeka tudy protéká, co má ve znaku. Zabrousili jsme trošku i do historie, seznámili se s významnými památkami.
Paní učitelka nám z informačního centra přinesla mapu města, na které jsme hledali naši školu, naše bydliště, a další významné objekty např. poštu, úřad apod. Naučili jsme se také určovat světové strany a říci jakým směrem se musíme vydat, když chceme jet z Hlinska třeba do Žďáru nad Sázavou. A abychom si všechno prohlédli i naživo, vyrazili jsme na prvoučnou vycházku spojenou s tělocvikem, paní učitelka nás nešetřila a nasadila rychlé tempo chůze. Cestou jsme paní učitelce pojmenovávali nejen dopravní značky, ale hlavně všechno důležité - Domov seniorů Drachtinka, potok Drachtinku, sídlo Hasičského záchranného sboru, rodný dům Karla Lidického, kostel Narození Panny Marie, řeku Chrudimku, Betlém, Tvrz, radnici, galerii, muzeum, sportoviště, knihovnu, poštu. Cestou jsme obdivovali podzimně zbarvené listí na stromech i na zemi a také hejno kachen na Drachtince. Jedna kachna nám předvedla svůj parkour na jezu.
I v hodinách čtení jsme navštívili město, spíše městečko, Kocourkov. Zjistili jsme, že v něm žijí kocourkovští občané a dokáží i ty nejobyčejnější věci zašmodrchat tak, že rozesmějí každého. Nám se třeba představili příběhem, ve kterém posunovali provazy kostel blíže k městu, aby do něj neměli tak dlouhou cestu. Je to zkrátka město plné "chytráků".
Abychom nezůstávali jen u opravdového města a u města v příbězích, zapojili jsme svou fantazii a městečko “U nás v Kocourkově” jsme si během výtvarné výchovy a pracovních činností sami vyrobili. A myslím, že se nám opravdu povedlo. Jen se v našem městečku nepokoušejte jezdit podle dopravních značek, ty jsou umístěné opravdu jak v Kocourkově.
V hudební výchově se nám tematika města také objevila, tentokrát na téma třídění odpadu. Naučili jsme se písničku "Prší, prší jen se leje, popelář se na nás směje".
Protože chceme mít naše město nejen bez odpadků, ale i hezké, zasadili jsme si obnůžky růžových muškátů. Budeme se o ně až do jara pečlivě starat, abychom si je mohli dát na okna stejně jako loni. Někomu ještě teď na konci října krásně kvetou.

p. uč. Burešová